Drzwi prawe czy drzwi lewe? Jakie i kiedy będą odpowiednie? – DrzwiiAkcesoria.pl

Urządzanie nowego domu lub mieszkania oraz kapitalny remont wiążą się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich będzie wybór odpowiednich drzwi. Istotny jest jednak nie tylko ich wygląd - nie mniej ważny będzie kierunek otwierania drzwi. Zależy od niego bezpieczeństwo mieszkańców oraz komfort użytkowania skrzydła. Przeczytaj więcej, by dowiedzieć się czy wybrać drzwi prawe czy lewe?

 

Skrzydła drzwiowe dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: drzwi prawe i lewe. Podział ten odnosi się do kierunku ich otwierania – prawe otwierają się w prawą stronę stojącego przed nimi użytkownika, a lewe w lewą. Nieco mylący może być fakt, że klamka znajduje się po stronie przeciwnej do kierunku otwierania drzwi. Zatem w drzwiach prawych będzie umieszczona z lewej strony i odwrotnie.

Najlepiej więc - kierować się położeniem zawiasów. Stań naprzeciwko skrzydła, tak, by otwierało się do Ciebie. Zawiasy po Twojej prawej stronie oznaczają drzwi prawe, a lewe będą miały zawiasy z lewej.  

Ze względów bezpieczeństwa, zarówno drzwi wejściowe, jak i wewnętrzne powinny otwierać się do wewnątrz. Ma to związek z zagrożeniem uderzenia osoby trzeciej. Gdyby przechodziła ona lub stała pod wejściem z drugiej strony pomieszczenia, mogłoby dojść do wypadku.

Wyjątkiem jest łazienka – w jej przypadku drzwi zwykle otwierają się na zewnątrz. Dlaczego? I tutaj odpowiedzią są względy bezpieczeństwa. W razie zasłabnięcia osoby znajdującej się w środku i jej upadku na podłogę, skrzydło otwierane do środka budzi zagrożenie uderzenia poszkodowanego.

 

Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie wejścia do pomieszczenia tuż obok narożnika na łączeniu dwóch ścian. W takiej sytuacji drzwi powinny otwierać się do pustej ściany sąsiadującej. Wówczas zaoszczędzisz sporo przestrzeni, gdy skrzydło będzie otwarte.

Patrząc od strony wewnętrznej pomieszczenia, jeśli wspomniana ściana mieści się po lewej stronie od wejścia do pokoju, to powinieneś wybrać drzwi lewe, by skrzydło przylegało do niej po otwarciu. Jeśli chcesz zyskać jeszcze więcej miejsca, możesz wybrać niestandardowe rozwiązanie – drzwi przesuwane lub łamane.