Jaki otwór pod drzwi 90? – DrzwiiAkcesoria.pl

Otwór pod drzwi a wymiary drzwi: podstawowe informacje

Wykonanie otworu pod drzwi jest jednym z kluczowych etapów w procesie budowy lub remontu pomieszczenia. Wymiary otworu muszą być sprecyzowane z uwzględnieniem wielkości skrzydła drzwiowego, jak również konieczności pozostawienia odpowiedniej przestrzeni na ościeżnicę oraz ewentualne zmuszenie.

Ościeżnica jest to element montażowy drzwi, który stanowi ramę i jest montowany bezpośrednio w murze lub ściance działowej. Ponadto, wymagany jest margines na ewentualne korekty poziomu, które mogą być niezbędne przy niestandardowych kształtach ścian.

Zasadniczo, standardowe wymiary skrzydeł drzwiowych zapisywane są w centymetrach i odnoszą się do szerokości. W skład podanych wymiarów wchodzi nie tylko szerokość samego skrzydła, ale również ościeżnica oraz szczeliny niezbędne do prawidłowego funkcjonowania drzwi. Oznacza to, że na rynku dostępne są standardowe rozmiary, takie jak drzwi "60", "70", "80", "90" itd., gdzie liczba określa przybliżoną szerokość skrzydła w centymetrach.

Podczas wybierania właściwych wymiarów otworu pod drzwi należy uwzględnić zarówno szerokość jaka i wysokość, a także głębokość – czyli grubość ściany, w której będą zamontowane drzwi. Standardowa wysokość dla drzwi wewnętrznych to 200 cm, natomiast głębokość ościeżnicy musi być dostosowana do grubości ściany.

Podsumowując, planowanie otworu składa się z kilku etapów:

 1. Ustalenie wymiarów skrzydła drzwiowego.
 2. Dodanie wymiarów ościeżnicy.
 3. Uwzględnienie szczelin montażowych oraz korekt poziomu.
 4. Określenie ostatecznych wymiarów otworu w murze.

Jaki otwór przygotować pod drzwi "90"?

Drzwi oznaczone symbolem "90" to jedne z częściej wybieranych opcji, gdyż pozwalają na komfortowe przechodzenie nawet z większymi przedmiotami. Skrzydło o szerokości 90 cm jest w stanie sprostać wymaganiom nawet w miejscach o intensywnym ruchu.

Wymiary otworu potrzebne pod drzwi o szerokości 90 cm będą jednak większe niż 90 cm. Aby prawidłowo przygotować otwór pod tego rodzaju skrzydło, kluczowe jest uwzględnienie kilku elementów:

 • Szerokość ościeżnicy, która może wahać się od kilku do nawet kilkunastu centymetrów w zależności od wybranego modelu. Z reguły przyjmuje się, że wartość ta może wynosić około 8-10 cm w sumie.
 • Szczeliny montażowe, które powinny wynosić około 2 cm, co pozwoli na stworzenie tzw. spoiny montażowej.

Biorąc pod uwagę powyższe elementy, standardowe wymiary otworu montażowego dla drzwi "90" powinny mieścić się w przedziale około 100 cm szerokości. Co do wysokości otworu, standardowo powinna być ona większa o około 2 cm od wysokości skrzydła drzwiowego wraz z ościeżnicą, co daje w przybliżeniu wartość około 202 cm.

Wymiary orientacyjne to:

 • Szerokość: około 100 cm (szerokość skrzydła + szerokość ościeżnicy + szczelina montażowa),
 • Wysokość: około 202 cm (wysokość skrzydła + ościeżnicy + szczelina montażowa).

Przygotowanie otworu o wymienionych wymiarach pozwoli na sprawny i komfortowy montaż drzwi wewnętrznych o szerokości 90 cm. Należy jednak pamiętać o dokładnej konsultacji wymiarów z wymiarami wybranych drzwi oraz ościeżnicy, gdyż mogą one minimalnie różnić się w zależności od producenta i wybranego modelu drzwi.

Zachowanie wymaganych tolerancji jest istotne zarówno dla estetyki, jak i funkcjonalności montowanych drzwi. Należy również zwrócić uwagę na to, by przestrzenie montażowe były równomiernie rozłożone z obu stron, co zapewni symetrię i ułatwi późniejsze dopasowanie listew przypodłogowych.

W przypadku obiektów użyteczności publicznej, gdzie obowiązuje przestrzeganie norm dotyczących szerokości dróg ewakuacyjnych, wymiary otworów mogą być regulowane przez przepisy prawne, co zawsze należy sprawdzić i uwzględnić w planowaniu.

Podsumowując, precyzyjne dobranie wymiarów otworu montażowego to gwarancja, że drzwi "90" będą służyły przez długie lata, nie sprawiając problemów z otwieraniem, zamykaniem czy szczelnością.

Najpopularniejsze wymiary drzwi wewnętrznych

Na polskim rynku budowlanym i wykończeniowym wyróżnia się kilka standardowych rozmiarów drzwi wewnętrznych. Wymiary te zostały ustalone tak, aby jak najlepiej odpowiadały potrzebom użytkowników oraz warunkom krajowych obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej. W praktyce najczęściej spotykanymi szerokościami skrzydeł drzwiowych są:

 • Drzwi 60 – czyli o szerokości około 60 centymetrów, są najczęściej stosowane w przypadku pomieszczeń gospodarczych, takich jak spiżarnie, garderoby czy maleńkie łazienki. Ze względu na swoje ograniczone rozmiary nie są polecane na główne ciągi komunikacyjne w domach czy mieszkania.

 • Drzwi 70 – o szerokości 70 centymetrów, uważane są za bardziej uniwersalne i odpowiednie już do pomieszczeń mieszkalnych o mniejszej potrzebie przepustowości, takich jak mniejsze sypialnie lub pomieszczenia dziecięce.

 • Drzwi 80 – standardowe szerokości drzwi, który jest rekomendowany do większości pomieszczeń mieszkalnych, włączając w to sypialnie, pokoje dziennie czy biura. Dają one komfortowe przejście i przewóz funkcjonalnych przedmiotów, takich jak meble czy sprzęt RTV i AGD.

 • Drzwi 90 – z powodzeniem stosowane w głównych ciągach komunikacyjnych, dużych sypialniach czy jako wejście do salonu. Ich szerokość pozwala na bardzo wygodne przemieszczanie się, co jest szczególnie ważne w przypadku wprowadzania i wywożenia dużych rzeczy.

 • Drzwi 100 – czasami wykorzystywane w luksusowych mieszkalnictwie lub w miejscach publicznych, gdzie przepustowość i komfort są wspólnie na pierwszym miejscu. Niewątpliwie są to drzwi, które podkreślają przestronność i nadają pomieszczeniu odpowiedni charakter.

Wysokość standardowych drzwi zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 200 cm, choć w niektórych przypadkach, zwłaszcza w obiektach z wysokimi sufitami, użytkownicy decydują się na wyższe rozwiązania. Takie indywidualne podejście pozwala na zachowanie proporcji i harmonijnego wyglądu całego wnętrza.

Oprócz standardowych szerokości skrzydeł istotnym wymiarem jest również grubość ściany, która decyduje o głębokości ościeżnicy. Standardowe ościeżnice mają zazwyczaj głębokość dostosowaną do grubości ściany 10-15 cm, ale w nowoczesnych budownictwach, gdzie ściany mogą być grubości ponad 30 cm, producenci oferują specjalne, głębsze ościeżnice.

W przypadku wyboru odpowiednich wymiarów otworów drzwiowych, warto jest skonsultować się z profesjonalistami lub bezpośrednio z producentem drzwi, gdyż istnieją także indywidualne rozwiązania drzwi o niestandardowych wymiarach, które mogą być dopasowane do konkretnych potrzeb i warunków danego projektu.

Błędny wymiar drzwi wewnętrznych – co robić?

Jeśli w trakcie budowy lub remontu odkryto, że wymiar otworu pod drzwi wewnętrzne nie odpowiada standardowym wymiarom i przekracza je lub jest mniejszy – istnieje kilka możliwych kroków naprawczych. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od charakteru problemu – czy otwór jest za duży, czy za mały.

W przypadku zbyt małego otworu drzwiowego konieczne jest jego powiększenie. Rozwiązaniem może być:

 • Dokładne zmierzenie dysproporcji i precyzyjne usunięcie nadmiaru materiału ściany wykorzystując narzędzia takie jak młot pneumatyczny, dłuto czy piła tarczowa. Ważne jest, aby prace prowadzone były ostrożnie, aby nie uszkodzić konstrukcji budynku.

 • Wzmocnienie krawędzi powstałego w wyniku korekty otworu przez zastosowanie ościeżnicy regulowanej, która pozwala na dostosowanie drzwi do szerszego zakresu grubości ściany.

Gdy otwór jest zbyt duży, sytuacja może być bardziej skomplikowana i zależeć od skali problemu. Możliwe kroki to:

 • Zastosowanie ościeżnic z rozeta kryjąca, która zakryje ubytek w ścianie zatrzymując jednocześnie walory estetyczne drzwi i ściany.

 • Wypełnienie nadmiaru przestrzeni za pomocą dodatkowych listew przylegających do ościeży oraz zastosowanie silikonu lub pianki montażowej, które zagwarantują stabilność i izolację.

 • Rekonstrukcja ściany przy pomocy bloczków gipsowych lub innych materiałów budowlanych, które zostaną następnie wykończone i dopasowane kolorystycznie do istniejącej ściany.

W każdym przypadku, jeśli błąd wymiaru jest znaczny, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej firmy remontowej, która zajmie się adaptacją otworu. Istotne jest, aby nie podejmować pochopnych decyzji, gdyż każde działanie może pociągnąć za sobą trwałe skutki dla struktury nie tylko otworu, ale całego budynku.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań naprawczych, należy sprawdzić, czy wadliwe wymiary nie są wynikiem błędnego pomiaru czy zamówienia – co może pozwolić na znacznie prostszą korektę sytuacji poprzez zamówienie drzwi o odpowiednich wymiarach.

Warto pamiętać, że każde działanie mające na celu korektę wymiaru otworu powinno uwzględniać przyszłą funkcjonalność, bezpieczeństwo użytkowania oraz estetykę. Dlatego też, biorąc pod uwagę skomplikowanie takich prac, zaleca się konsultację z ekspertami w dziedzinie montażu drzwi i budownictwa.