Drzwi w stylu angielskim – jakie skrzydła wybrać? – DrzwiiAkcesoria.pl

Charakterystyka skrzydeł w stylu angielskim

Podczas wyboru drzwi o klasycznym angielskim wzornictwie, niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na detale, które determinują charakter danego modelu.

Skrzydła drzwi w stylu angielskim często charakteryzują się subtelną elegancją, zyskującą na wyrazistości za sprawą profilowanych paneli, listew ozdobnych czy szprosów.

Wybierając odpowiednie skrzydło, należy uwzględnić aspekty takie jak materiał wykonania, funkcjonalność oraz dopasowanie do wnętrza, w którym mają się znaleźć.

Kryteria wyboru

W wyborze odpowiednich skrzydeł drzwiowych rekomenduje się uwzględnienie następujących czynników:

 1. Materiał wykonania: Tradycyjne dla stylu angielskiego są drzwi wykonane z drewna, jednakże obecnie są one równie często produkowane z materiałów drewnopochodnych lub wykończone okleiną o wysokim standardzie.
 2. Wykończenie powierzchni: Należy zadecydować, czy preferowane są drzwi lakierowane, co zapewnia wysoki połysk i łatwość w utrzymaniu czystości, czy może te o matowym wykończeniu.
 3. Oszklenie: Wybór drzwi z elementami szklanymi może wpłynąć na doświetlenie pomieszczeń oraz dodanie wnętrzu lekkości.
 4. Wzór i kolor: Oprócz klasycznej bieli, warto zastanowić się nad różnymi wariantami kolorystycznymi, które mogą lepiej korespondować z wystrojem pomieszczenia.

Przeznaczenie i lokalizacja

Wybierając drzwi w stylu angielskim, niezwykle istotne jest także przeznaczenie skrzydeł. Mogą one pełnić funkcję wejściową, wewnętrzną, techniczną czy nawet jako elementy wystroju ogrodowego. Lokalizacja drzwi ma kluczowe znaczenie dla ich właściwości termicznych i dźwiękochłonnych, a także odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Kontekst historyczny i estetyczny

Drzwi w stylu angielskim swoimi korzeniami sięgają czasów wiktoriańskich oraz edwardiańskich, gdzie szczególny nacisk kładziono na szczegóły dekoracyjne i precyzję wykonania. Odpowiednie dopasowanie skrzydeł do historycznej architektury domu może być nie tylko hołdem dla jego czasów świetności, ale również praktycznym wyborem, podnoszącym wartość nieruchomości.

Co to znaczy, że drzwi mają styl angielski?

Definicja stylu angielskiego

Styl angielski w kontekście drzwi wewnętrznych to przede wszystkim połączenie klasycznej elegancji z funkcjonalnością. Drzwi zaliczane do tego stylu często charakteryzuje symetria, wykorzystanie subtelnego zdobienia oraz umiarkowana paleta barw, wśród której króluje biała lub pastelowa kolorystyka.

Nieodzowne elementy

Wśród nieodzownych elementów, które definiują styl angielski, znajdziemy:

 • Panelowe konstrukcje drzwi: skrzydła podzielone są na segmenty panelowe, które mogą być płaskie lub wypukłe.
 • Szprosy: tradycyjne rozdzielenie szyb, które daje charakterystyczny dla angielskich domów efekt.
 • Listwy dekoracyjne: często wykorzystywane w celu wzbogacenia prostej formy skrzydeł drzwi.
 • Grube i solidne materiały: gwarantujące trwałość, izolacyjność i bezpieczeństwo użytkowania.

Wpływ na wnętrze

Drzwi o angielskim wzornictwie mogą przekształcić zwykłe wnętrze, nadając mu atmosferę tradycyjnego, brytyjskiego domu. Dzięki umiejętnemu połączeniu klasyki z nowoczesnymi trendami, są one w stanie wkomponować się w różnorodne aranżacje, od klasycznych po współczesne, równocześnie zachowując swoją unikatową, zabytkową estetykę.

Styl angielski a inne style wnętrzarskie

Charakterystyczne dla angielskiego stylu jest także to, że pomimo swojej wyraźnej tożsamości, harmonijnie współgra z innymi trendami w aranżacji wnętrz. Sprawia to, że wybór drzwi angielskich bywa często rozwiązaniem ponadczasowym, które nie wymaga częstych zmian w otoczeniu, aby nadal wyglądać efektownie i elegancko.

Podsumowując, decydując się na drzwi w stylu angielskim, należy brać pod uwagę szeroki kontekst – od materiału, przez estetykę, aż po wymagania techniczne i efekt, jaki chcemy osiągnąć w naszym wnętrzu. Tylko kompleksowe podejście gwarantuje wybór drzwi, które będą nie tylko spełniać swoje podstawowe funkcje, ale również staną się dekoracyjną perełką w domowej przestrzeni.

Białe drzwi w stylu angielskim – kolekcje MADRYT, CORDOBA

Elegancja i klasyka – kolekcja MADRYT

Białe drzwi MADRYT to kwintesencja stylu angielskiego, w której dominuje prostota zdobień oraz harmonijny wygląd. Charakteryzują się one wykorzystaniem klasycznych paneli, co podkreśla ich tradycyjny charakter. Panelowy wzór na skrzydle gwarantuje, że drzwi te będą pasować do wnętrz zarówno minimalistycznych, jak i tych bogato urządzonych.

Główne cechy kolekcji MADRYT:

 • Uniwersalna biel: ta barwa nie tylko powiększa optycznie przestrzeń, ale również wprowadza do wnętrz świeżość i czystość.
 • Solidne wykonanie: z materiałów wysokiej jakości, gwarantujących długą żywotność.
 • Dostępność rozmaitych rozmiarów: umożliwia dopasowanie do różnorodnych wnętrz.

Andaluzyjski akcent – kolekcja CORDOBA

Kolekcja drzwi CORDOBA przynosi nutę południowej elegancji wprost z ciepłych krajobrazów Andaluzji. Ich projekt inspirowany jest charakterystycznymi dla angielskiego stylu listwami i szprosami, które nadają wnętrzu wyjątkowy klimat.

Charakterystyka kolekcji CORDOBA:

 • Zawansowane opcje personalizacji: bogaty wybór akcesoriów i dodatkowych elementów dekoracyjnych.
 • Wysokogatunkowe materiały: w tym kolekcja proponuje również opcje z dodatkowymi uszczelnieniami dla better izolacji.
 • Idealne do wnętrz o klasycznym i nowoczesnym wystroju: dzięki swoim uniwersalnym cechom, drzwi CORDOBA są bardzo elastyczne w adaptacji.

Jakie drzwi w stylu angielskim wybrać?

Wybierając drzwi w stylu angielskim, należy pamiętać, że kluczowa jest nie tylko ich funkcjonalność i jakość wykonania, ale również sposób, w jaki wpłyną na ostateczny wygląd i atmosferę wnętrza.

Uwzględnienie stylu wnętrza

Przy wyborze odpowiednich drzwi, warto zastanowić się nad ich wpływem na istniejącą już przestrzeń. Drzwi w stylu angielskim doskonale komponują się z tradycyjnie urządzonymi wnętrzami, choć równie dobrze sprawdzą się jako element kontrastujący w nowoczesnych przestrzeniach.

Dbałość o szczegóły

Szczególną uwagę warto zwrócić na detale takie jak:

 • Oszklenie: czy powinno być ono przezroczyste, matowe czy ornamentowe.
 • Okucia: czy dopasowane są one do stylu drzwi oraz jaką funkcjonalność oferują.
 • Typ otwierania: przesuwne, składane czy tradycyjne skrzydłowe – wybór ten zależy od wielkości i układu pomieszczeń.

Funkcjonalność i wymiary

Jeśli w danym wnętrzu dominują niższe temperatury lub jest ono narażone na hałasy, warto zdecydować się na modele o lepszych właściwościach izolacyjnych. Wymiary drzwi również są istotne – należy odpowiednio dostosować je do rozmiaru otworów drzwiowych oraz wygody użytkowania.

Dlaczego warto postawić na białe drzwi wewnętrzne w stylu angielskim?

Białe drzwi wewnętrzne w stylu angielskim cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją uniwersalność i elegancję, która wpisuje się w różnorodne gusta i potrzeby dekoracyjne. Ich klasyczna estetyka jest ponadczasowa, a biała kolorystyka dodaje lekkości i poczucia przestrzeni.

Zalety białych drzwi angielskich

Oto kilka przyczyn, dla których białe drzwi wewnętrzne w stylu angielskim mogą być doskonałym wyborem:

 • Wielozadaniowość: pasują do wielu różnych typów wnętrz, od nowoczesnych po te w stylu retro.
 • Optyczne powiększenie przestrzeni: jasne kolory sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i jaśniejsze.
 • Uniwersalność dekoracyjna: białe drzwi stanowią idealne tło dla wszelkiego rodzaju dodatków i dekoracji.
 • Łatwość w utrzymaniu: białe powierzchnie są łatwe do czyszczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku elementów tak często eksploatowanych jak drzwi.

Współgranie z innymi elementami wnętrza

Dodatkowo, białe drzwi w stylu angielskim mogą współgrać z większością kolorów ścian, podłóg oraz mebli, nadając wnętrzu wyważony i spójny wygląd. Można je także użyc jako swego rodzaju "płótno", na którym będą się wyróżniać inne, bardziej kolorowe lub wzorzyste elementy dekoracyjne.